środa, 17 grudnia 2014

Człowiek podobny całkiem do nikogoCzłowiek podobny całkiem do nikogo

Ziębicki wiec polityczny Maxa Gruschwitza, redaktora anarchosyndykalistycznej Die Tribune zwrócił uwagę nie tylko zwolenników myśli politycznej wrocławianina. Wśród słuchaczy i rozmówców znalazł się także człowiek, który wtedy, tj. w 1920 znany był miejscowej ludności jako dziwak o skłonnościach homoseksualnych, bardzo religijny, niezbyt zamożny ale nad wyraz uprzejmy. Określany był potocznie jako Ojczulkek Denke. Pięćdziesięcioletni wówczas Karl znany był zarówno Ziębiczanom, jak i Wrocławianom jako solidny rzemieślnik wytwarzający mocne skórzane paski i rzemienie, ale przede wszystkim jako dostawca smacznego i niedrogiego specjału.

To właśnie we Wrocławiu miał największy zbyt na swój rarytas. Peklowane mięso, świetnie przyrządzone, zapakowane w słoje. Idealne do podgrzania, doskonałe na obiad dla całej rodziny. Sprzedawał je wszędzie, jednak najczęściej w Markthalle II przy Friedrichstrasse.

Całkiem możliwe, że wśród klientów hali był również Max Gruschwitz który podobnie jak setki innych wrocławian szukał towaru dobrego i przyjaznego kieszeni. Przyjmując, że Karl Denke sprzedawał swoje mięso w półkilogramowych słojach, mógł przywieźć do Breslau nawet 4000 sztuk swojego specjału, do tego dobrej jakości mydło i niezawodne precjoza kuśnierskie.

 

"Adolf, ty tłusty bebechu"

 

Człowiek dusza, nie dość że o mały włos jedno z magicznych słów nie tworzyło jego nazwiska, to zawsze był taki uczynny. Nie odmówił noclegu nikomu, ani stolarzowi Heinrichowi Bruchmannowi, ani Franzowi Neissowi - robotnikowi na dniówki ani krawcu Johannowi Klose, całkiem możliwe dalekiej rodzinie znanego piłkarza. Nie odmówił czterdziestu innym potrzebującym schronienia. Jednak wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat i zaproszenie do swojego domu Vincenza Oliviera który poprzednią noc z 20 na 21 grudnia 1924 spędził pod dachem schroniska  Herberge zur Heimat miały na zawsze zmienić oblicze Ziębic, Breslau i zwyczajów kulinarnych Ślązaków.

Vincenz który od dawna już był bezdomnym, wyjętym spod prawa za brak dachu nad głową i włóczęgostwo, z wielką radością przyjął zaproszenie nobliwego pana z brodą. Nie dość że mógł spędzić u niego noc, ten zaproponował mu  zapomogę w wysokości 20 fenigów. Kto by nie skorzystał z takiej okazji. Miał tylko jedną prośbę. Pomoc w napisaniu listu do brata. Pierwsze słowa które Karl skierował do braciszka były nad wyraz serdeczne. „Adolf, ty tłusty bebechu”. Chwilę po tym jak je wypowiedział zadał cios w kark Vincenza. Jednak zbyt słabo i niedokładnie. Nie udało mu się po raz 41 zapełnić po brzegi półkilogramowych słojów, zrobić nowych pasków i wytopić z kości doskonałego mydła. Nie udało mu się również opowiedzieć swojej historii która mogła by stać się kanwą filmu grozy. Powiesił się  na jednym ze swoich skórzanych pasków w celi ziębickiego aresztu.

 

 

 

Ujawnione przez śledczych fakty, przerażające znaleziska w tym 420 zębów ludzkich, sterty kości, zapasy mydła i mięsa w słojach błyskawicznie dotarły do Breslau. Czas stanął w miejscu. Ilu z mieszkańców metropolii zajadało się w ostatnich latach przysmakami Karla Denke ?

Czy byłem wśród nich ? zastanowił się Max Gruschwitz. Nie był pewien, jednak z całą pewnością przypomniał sobie swój wiec w Ziębicach i niezwykle serdeczne zaproszenie darmowego noclegu przy  Teichstrasse pod numerem 10. Od ujawnienia zbrodni minął rok kiedy to w styczniu 1925 roku, na łamach Die Tribune ukazało się wspomnienie redaktora o swojej szczęśliwie zakończonej agitacji w Ziębicach. 

 

 

 

Breslau na długo stało się miastem wegetarian, nie jedna firma mięsna splajtowała. Policja miasta Breslau szybko jednak uciszyła medialny szum wokół ludzkiego mięsa w słoikach a prasa lewicowa upatrywała w tej aktywności  jedynie chęć zajmowania się „sprawami politycznymi, rozbijaniem ruchu związkowego i śledzeniem działaczy komunistycznych".

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz