wtorek, 9 lipca 2013

Historia pewnej okrutnej rodzinki zapisana na mapie BreslauW niedzielne południe 30.12.2012 zadałem takie oto pytanie:

Jakie wrocławskie osiedle stało się rodzinną rezydencją pewnej okrutnej rodzinki której głową był właściciel konia o ośmiu nogach, dwóch kruków, dwóch wilków, dwóch żon i niezliczonego potomstwa w tym córek o pięknych imionach Wyjąca i Wściekła ?

Na drugie pytanie konkursowe po nie małych trudach błyskotliwie odpowiedział Pan Ziemowit, być może to słowiańskie imię pomogło mu w odnalezieniu azymutu wśród pradawnych wierzeń, tak czy inaczej udzielił następującej odpowiedzi:

"Na ulicach Zacisza ulokowała się rodzinka nordyckich bogów z Odynem (w tym wypadku Wotanem) na czele, ul. Mianowskiego - Wotan Strasse, Głowczyka - Freya Weg, Cieszkowskiego - Erda Weg, de Courtenaya - Walküren Weg, Krzywickiego - Donar Weg, Handelsmana - Baldur Weg, Pilata - Heimdall Weg, Bandtkiego - Imir Weg itd. Uff... Pytanie niełatwe, bo o ile namierzenie Odyna było oczywiste, to pokojarzenie go z ulicami i to jeszcze jako Wotana już nie. Szukałem historycznych nazw osiedli, jakiś sławnych rodów o boskich nazwiskach i na samym końcu wpadłem na guglanie po różnych "nickach" Odyna co odesłało oczywiście pod Wratislaviae Amici. Nagroda kwaśna za straty moralne bo i na stronę wrocławskiej młodzieży wszechpolskiej mnie odsyłało :-)'

Upór i determinacja opłaciła się jak nic. Nagrodę odebrała Żona, chyba smakowała ;-)

A teraz do rzeczy:
Podczas przeszukiwania starych map Breslau wpadłem na pewien trop. Otóż, okazało się,  że sam układ ulic na Zaciszu i ich nazw nie jest przypadkowy, to jest właśnie najlepsze w tej układance. Główna ulica czyli Mianowskiego to faktycznie Wotanstrasse, od Mianowskiego odchodzą ulice które mają nazwy bogów, ale nie tylko i nie tylko są wspomniane Walkirie, jest Walhalla na której ucztował Wotan z bohaterami. Na ucztę do Wotana wspomnianych mężnych wojów przyprowadziły właśnie jego córki czyli Walkirie - 9 okrutnych dziewic. Dziewczynki były córkami z małżeństwa Wotana (Odyna) z Erdą która też znalazła się na Zaciszu. 
Jednak to nie wszystko, pozostali bogowie to dzieci z innego małżeństwa Wotana tym razem z Frigą, i tak z tego związku od Wotanstrasse odchodzą ulica syna Baldura, Donara czyli Thora jest też na Zaciszu ulica upamiętniająca Heimdalla kolejnego syna Wotana i Frigi. 
Ten artysta z kolei rządził mostem Bilrost który łączył Walhallę z Ziemią, może dlatego ta ulica tak się nazywała (ob. Pilata) bo była najbliżej Mostów Jagiellońskich, nie licząc Aegirweg - Świętochowskiego - Aegir który nic z Wotanem nie ma wspólnego był olbrzymem panującym na spokojnych morzach, mężem bogini Ran, być może bliska obecność Odry zdecydowała właśnie o tym, że nie kto inny ale właśnie Aegir został patronem ulic.


Wszystko wskazuje na to, że koncepcja osiedla była dobrze przemyślana. Samo Zacisze czyli Wilhelmsruhe w swojej nazwie upamiętniało Wilhelma II Hohenzollerna a właściwie Friedricha Wilhelma Alberta Victora, Prinz von Preußen- ostatniego Cesarza który nie dożył w spokoju swojej kadencji, został abdykowany 28 listopada 1918 r. 

Biorąc pod uwagę, że mowa jest o ostatnim Cesarzu warto wspomnieć że właściwie dokładny tytuł Ojca chrzesnego Zacisza brzmi:

Wilhelm, z łaski Bożej cesarz niemiecki, król Prus, margrabia Brandenburgii, burgrabia Norymbergi, hrabia Hohenzollern, suweren i wielki książę Śląska oraz hrabstwa kłodzkiego, wielki książę Nadrenii i Poznania, książę Saksonii, Westfalii i Angarii, Pomorza, Lüneburga, Szlezwiku, Holsztynu, Magdeburga, Bremy, Geldrii, Kleve, Julich i Bergu, jak również Wendów i Kaszub, Krosna, Lauenburga, Meklenburga etc. landgraf Hesji i Turyngii, margrabia Górnych i Dolnych Łużyc, książę Oranii, książę Rugii, Fryzji Wschodniej, Paderborn i Pyrmontu, Halberstadt, Münster, Minden, Osnabrück, Hildesheim, Verden, Kamienia, Fuldy, Nassau, Mörs etc. uksiążęcony hrabia Hennebergu, hrabia Marchii, Ravensburga, Hohenstein, Tecklenburg i Lingen, Mansfeld, Sigmaringen i Veringen, pan Frankfurtu
 Przeniesienie wierzeń i mitów starogermańskich do Breslau wypadło bardzo efektownie. Można nawet przypuszczać, że w ten sposób przyszli mieszkańcy nowego osiedla czuli się bardziej docenieni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz